Евлоги и Христо Георгиеви – пример за любов към народа и Родината
Ние българите имаме пример и познание в сферата на финансите от нашата жива история, само трябва да я проучим. Още преди около 100 години в Карлово се раждат двама българи, които се научават и знаят как да бъдат богати, успешни, щедри и честни. Те стават най-богатите хора в България, а и на Балканите.
В нашето съвремие имаме множество книги за финанси, за личностно развитие, за предприемачество, още толкова курсове, обучения и подкасти. А реалността е такава, че все повече хора са бедни, липсва финансова култура и разбиране за парите.
Ние българите имаме пример и познание в сферата на финансите от нашата жива история, само трябва да я проучим. Още преди около 100 години в Карлово се раждат двама българи, които се научават и знаят как да бъдат богати, успешни, щедри и честни. Те стават най-богатите хора в България, а и на Балканите.
Великите Евлоги и Христо Георгиеви остават кръгли сираци още в невръстна възраст. Това, което те си обещават само 12 и 7 годишни е, че ще се съсредоточат в единственото нещо, което зависи от тях - образованието. Ходят в българското училище в Карлово на Райно Попович. Училището формира в тях познанието като най-висша ценност. Владеели са седем езика и са имали безспирен интерес към нови знания.
Само 18 годишен, Евлоги се премества да живее в Букурещ и започва да продава кожи и вълнени изделия.
Братята стават най - крупните търговци и банкери в България и Румъния. Работили са на три континента и създават мощна финансова империя.
Какво ги прави толкова успешни и им дава сила?
Първо - те са били изключително честни, почтени, отговорни. Техният живот и работа е пример за всеки човек, който иска да бъде достоен. Хората са се надпреварвали да им поверяват средствата си срещу лихва, защото са им вярвали. Всичките им сделки и работа са били стриктно и до стотинка описани и достоверни.
Второ - тяхната любознателност ги е водела към това да четат постоянно. Те са пример как познанието може да направи човек успешен.
Трето - работили са много, безспир. Те са били истински предприемачи във времена, в които самите те са изпълвали със съдържание тази дума. Двамата братя са тези, които определят състоянието на предосвобожденската българска икономика. Това, което създават, е достойно за свръхчовеци. Техният капитал е бил дори повече от държавния. Те финансират железопътна линия до границата, защото държавата няма ресурс да го направи и са първите, въвели в бизнеса си телеграфа.
Четвърто - щедростта им е незапомнена. Двамата братя са отдадени на родината си и нейния просперитет. Те участват в множество благотворителни каузи. Даряват средства за болници, университети, училища в България и извън нея. Евлоги Георгиев построява фабрика за вълнени платове в Карлово за 500 000 лева. В родния му град е построено и техническо училище. Цветът на неговата щедрост е изграждането на Софийския университет - първото и единствено висше училище в Княжество България.
Евлоги Георгиев оставя наследство 23 милиона златни лева, а цялата първа емисия на БНБ е била 6 милиона златни лева. Това са четири пъти повече парични средства от тези на държавата. За това разказва проф. Христо Глушков. Прави завещание, в което споменава черкви, училища, общини, висши училища, болница, приют в България, Солун, Цариград, Букурещ.
Толкова голямо сърце е имал този истински българин, че любовта му е преливала към всички и всичко. Тази възвишеност на духа, която е имал, е съградила нужните места за развитието и здравето на човека. Неговата мисъл за благото на родината и българите, и не само, го е водила до сетния му дъх и е отваряла щедро ръката на имането му.
Животът на двамата братя е посветен на въздигането на човека и средата, в която живее. Техният труд, знания и съзидание водят предосвобожденска България към по - висш идеал.
Те са съградили цялата тази империя по време на липса на свобода и въпреки това са успели. Какво ни спира днес и ние да градим, да творим и да последваме техният пример? Нали разполагаме с всички финансови инструменти, книги, познание, капитал. Това, което пропускаме, е да си обясним защо го правим? Дали за да облагодетелстваме лично себе си и семейството си, или да го направим с мисъл за благото на всички. Тази висша полезност, към която е нужно да се стремим с всяко действие, бизнес, творчество ще ни води по примера на братя Георгиеви. Разбира се, всичко това трябва да бъде добре подплатено със знания и целеустременост. Това е бил пътят на успеха на Евлоги и Христо Георгиеви и те са нашият съвършен пример за устрем и желание да сътворим добро за всички и да въздигнем обществото.
В завещанието се Евлоги Георгиев пише “Само надеждата ми, че ще мога и аз да участвам в преуспяването и величието на отечеството ми, ме прави да умра спокойно.”
Красиво Карлово е независима медия.
Присъединете съм към нашите общности, подавайте сигнали и информация чрез нашите канали оттук.
Коментари