Световно първенство по скайрънинг в Карлово - Балканиада 2025 г.

Има различни видове бягане както с тренировъчен, така и със състезателен характер - джогинг, спринт, маратон, триатлон, лека атлетика, щафетно бягане, ски бягане, планинско бягане, скайрънинг.    

Нали сте чували максимата, че “движението (респективно спортът) е здраве.” Какво се има предвид под това? Доказано е, че физическата активност има редица положителни ефекти върху общото състояние на организма, продължителността и качеството на живот. Доказано е, че спортът понижава риска от т.нар. „болести на цивилизацията” като например сърдечно-съдови заболявания, диабет, депресия и др. Чрез спортно – състезателната дейност се формират полезни навици, създават се устойчиви интереси и навици за занимания със спорт. 

Свободното време за бягане е евтина интензивна физическа активност, която може да бъде изпълнявана в разнообразна обстановка.

    Има различни видове бягане както с тренировъчен, така и със състезателен характер - джогинг, спринт, маратон, щафетно бягане, ски бягане, планинско бягане, скайрънинг. 

    Един от тези видове е планинското бягане или бягането по пътеки. Това е популярна дейност за летния сезон, а и не само. Противно на общоприетото схващане и широко разпространените представи, не е нужно да сте  в планина, за да бягате по пътека. Бягането по пътека всъщност може да се прави навсякъде. Счита се за „планинско бягане“, когато не сте по настилка, павирани или асфалтови пътища. За планинско бягане се счита всяко движение на открито сред природата на чист въздух. 

    Докато при шосейното бягане фокусът е поставен върху разстоянието, скоростта или сърдечния ритъм, при планинското бягане самото изживяване заема централно място.  Препятствията и теренът непрекъснато се променят – първо сте на камъни, после на трева, от време на време над корени, а междувременно може да се изкачвате и след това да слизате. На пътеката тялото и душата ви са будни и предизвикани. Терените са различни, а оттам и самите състезания също имат своя специфика. Например има леки и равни пътеки, технични терени, променя се  надморската височина - всичко това са предпоставки пътека от пътека да се различава драстично. За пробег от 30 километра опитен бегач може да се нуждае само от три часа, но на друг, не толкова опитен, може да му отнемат пет, ако трасето е наистина предизвикателно от технична гледна точка. Бягането по пътеки е непредсказуем спорт, което го прави много по-вълнуващо. 

Скайрънинг (на англ. Skyrunning) или вертикално бягане е сравнително млад спорт. Скайрънинг представлява бягане по пресечен терен с голяма денивелация – обикновено на височина над 2000 м. Това е труден спорт, който изисква сериозна тренировка, като се има предвид, че се бяга там, където повечето от нас дори се затрудняват да ходят.  Въпреки че в България този спорт все още не е толкова популярен, Българската федерация по вертикално бягане (БФВБ) вече провежда редица състезания, като дори имаме кръг от световните серии - Пирин Ултра, а през 2025 г. по време на състезанието “Балканиада” в Карлово също ще се проведе кръг от световното първенство по скайрънинг за ветерани. 

   Състезанието “Балканиада” стартира в Карлово  през 2021 г., като главните организатори са Кирил Николов (с прякор Дизела) и Димитър Желязков. И двамата са дългогодишни професионални състезатели в ориентирането и планинското бягане, треньори, организатори и спортисти, които решават да организират състезание в Централен балкан, където дотогава такова не е провеждано. Националният парк “Централен балкан” над Карлово е най-високата и най-живописната част на Балкана с богата мрежа от туристически маршрути. Самият терен се характеризира като техничен,  тъй като денивелацията рязко се увеличава от началото и на места е доста каменист. 

    Състезанието бързо набира популярност, като през първата година на провеждането взимат участие около 120 човека, през втората броят почти се удвоява – 230, през третата година участниците скачат на 360 и 440 през 2024 г. Първата година дистанциите са само две - 44 км и 23 км, а през останалите три години има три дистанции - 10 км, 25 км и 44 км. По време на Балканиада 2025 г. с кръг от световното дистанциите ще бъдат пет:

  • 5 км или т.нар. Вертикален километър s 1000 метра денивелация, който ще тръгне от Сопот в петък на 3-ти октомври
  • 59 км със старт от центъра на Карлово в събота
  • 12 км със старт от центъра на Карлово в неделя
  • 27 км със старт от центъра на Карлово в неделя
  • 33 км със старт от центъра на Карлово в неделя

Всеки може да вземе участие в състезанието на всяка дистанция, но паричните награди ще бъдат връчени само на състезателите, които са част от световния шампионат.

Всяка година карловци също се включват в състезанието и успяват да завоюват почетни места и да прославят града. 

ЗА ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ И ЗАПИСВАНЕ ЗА 2025г.

https://balkaniada.bg/

https://www.facebook.com/events/918145426315570

Красиво Карлово е независима медия.

Присъединете съм към нашите общности, подавайте сигнали и информация чрез нашите канали оттук.

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД