Мъжкото ледено хоро на Калофер

 Това е единственото в света мъжко хоро, което се изиграва през най-студения зимен сезон в река Тунджа в гр.Калофер. Цялата атмосфера около реката, която  се спуска като мощна хала от Юрушкия връх на  Централна Стара планина, излъчва магия и мистика.

Мъжкото ледено хоро на Калофер

    На 6-ти януари по традиция в Калофер местните, млади и възрастни мъже, отново ще извият традиционното мъжко хоро в студените води на река Тунджа. 

   Младите момчета, облечени в народни носии, под съпровода на калоферски гайди и тъпани, влизат бавно в ледените води на реката. Преди хвърлянето на кръста свещеникът извършва ритуал по освещаване. След хвърлянето му този късметлия, който намери осветения кръст,  го  предава на най-малкия участник в хорото, който обикновено е малко момченце, качено върху раменете на най-високия от дружината юнак. Благословено ще е детето, здраво и бодро през цялата година.

   И като се завърти едно хоро на няколко ката. Начело е водачът на групата, хванал здраво българския трибагреник. Самарското знаме  също е  част от ритуала.

  Официалната песен, която се пее по време на обреда през последните 30 години, е „Залюбила е Василка”.

   Това е единственото в света мъжко хоро, което се изиграва през най-студения зимен сезон в река Тунджа в гр.Калофер. Цялата атмосфера около реката, която  се спуска като мощна хала от Юрушкия връх на  Централна Стара планина, излъчва магия и мистика. Сковаващият студ, заскрежените дървета, смелостта и решителността на млади мъже балканджии омагьосват всички. Сила и мъжество лъха от тези здрави и горди мъже, обединени в братска верига, хванати за ръце и пеещи народни песни под съпровода на звучните джура гайди и гръмогласни тъпани, чиито удари остават заглушени от силните мъжки гласове, достигащи  до  Юмрукчала. Ето ги смелите български родолюбци, наследници  на Ботев и Левски, пазители на българските  традиции, обичаи и християнска вяра.

   Заради уникалността на самия обичай в този януарски  празничен ден  в Калофер се стичат родолюбци от всички краища на България. Да видят, да усетят и се докоснат до изконното ни културно наследство, завещано от нашите прадеди и  запазено до наши дни. Нека го  популяризираме, за да се славим с нашите свещени  корени. Знаем ли си корените, градим историята  и бъдещето си с високо вдигнати глави.

Красиво Карлово е независима медия.

Присъединете съм към нашите общности, подавайте сигнали и информация чрез нашите канали оттук.

 

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД