Кой и защо иска да унищожи животновъдите на Подбалкана?

Какво се случва с животновъдството в община Карлово? Недоволство и напрежение сред животновъдите, поради риска този поминък да бъде ограничен до изчезване.

Две министерства отговарят за развитието на животновъдството – Министерството на земеделието и храните и Министерството на околната среда и водите. Как те подпомагат „развитието” на животновъдството и „улесняват” отглеждането на животните се допитахме до член на местното сдружение на животновъдите „Старият Балкан”. 

Снимките за статията са взети от фейсбук групата Сдружение "Старият Балкан" гр. Карлово"

По техни данни през 2023 г. пасищата за едно животно са били 1 хектар, от 2024 г. ги увеличават на 2,5 хектара за едно животно. А от 2025 г. се очаква изцяло да се премахне възможността животните да се качват на Балкана. Причината, която се посочва за това решение, е преизпасването на Балкана. Това се установява от Министерството на околната среда и водите. Те правят тази констатация през август месец, когато сушата е изгорила всичко и водата е драстично намаляла в естествените източници. По мнение на животновъдите това не е най-подходящият момент за установяване на състоянието на пасищата. Също така те не са били поканени на този оглед, а само са били уведомени за решението и то след 14-дневния срок, в който са имали право да го обжалват. Така у тях остава съмнение, че няма достоверност в решението на Министерството.

Ако животновъд има повече животни, а пасищата, които притежава не отговарят по размер на броя на животните, т.е за едно животно по 2,5 хектара, то той е принуден да раздели стадото. Едната част да се качи на Балкана и да пасе в естествена среда, а другата част да се храни с фураж през лятото. Това усложнява цялостния процес на отглеждане на животните.

Как се отглеждат животните, когато не ходят на паша? Те остават да се хранят на ясла. Това предполага да ядат фураж, който е закупен от собственика за зимата, но той се принуждава да храни животните с него през лятото. А има и пропуснати ползи от липсата на естествена паша, които са изключително съществени. Когато животните се хранят с естествена паша, в нея има билки, треви и те са живи, това влияе благотворно върху качеството на млякото и месото. Също така, когато животните не излизат сред природата, се ограничават движенията им и се прекъсват ред други естествени процеси от липсата на близост с естествената среда.  

Колко много препъникамъка откриваме в животновъдството в община Карлово. Ще успеят ли трудолюбивите животновъди да устоят на решенията на Министерствата? Има ли кой да ги защити и подкрепи? Въпроси, които стоят отворени пред всички.

Вижте повече във видеорепортажа на Красиво Карлово тук.


Споделете с приятелите си

Коментари

Има 2 коментара за статията

  1. Evgeni Borisov 30.12.2024 3:37 ч.

    Пояснете, моля, тези 2,5 хектара на животно, дали са 25 дка/животно (25000 квм/животно)! И за какво животно говорим? Овца, крава, коза... За стадо 100 животни 2500 дка пасища ли искат.... Колко са всичките пасища на Карлово? Кой го ползва?

    • Radoslav Ivanov 30.12.2024 15:05 ч.

      Евгени, благодарим Ви за въпросите, защото са важни и актуални. Очаквайте допълнителна статия с отговори на вашите въпроси.

    За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД