Кой ще застане рамо до рамо с животновъдите?

Цяла порода от сиво искърско говедо, което се отглежда на границата на Национален парк „Централен Балкан” е застрашена от принудително унищожение.

Цяла порода от сиво искърско говедо, което се отглежда на границата на Национален парк „Централен Балкан” е застрашена от принудително унищожение. Животновъдите в района на Подбалкана от 15 години развъждат породата и се стремят да я възстановят, защото тя е автохтонна и е застрашена от изчезване. Вече се отглеждат над 4000 животни, достигнат е минимума. Това са 70% от всички говеда от породата, отглеждани в страната.

Заради предприети мерки на Министерството на земеделието и храните и Министерството на околната среда и водите, и страх на журналистите да отразяват проблемите на животновъдите в община Карлово, те са системно притискани и наказвани. Явно силният им балканджийски дух успява да ги води, щом са оцелели до сега. Едрият рогат добитък в района е 40-50 хиляди говеда, които са 2-3 % от всички животни в страната. Според думи на представители на Министерството на околната среда и водите пред местните животновъди, да се унищожат толкова „малък” процент животни не е проблем. Те трябва да бъдат заклани и заличени. Така Министерството ще вземе тихо и безгласно прехраната на животновъдите на едър рогат добитък в района. Смърт, унищожение и заплахи, това е начинът, според който изпълнителната власт желае да реши „проблемите”, които създава сама. Животът вече няма никакво значение в нашия свят. Въпреки че сме в Европейския съюз и че се стремим към хуманност, то явно нещо много просто липсва - човещината. Нито Европа, нито българските законодателна, изпълнителна и съдебна власт могат да направят нещо, докато там липсват човеци!

Друг проблем, с който се сблъскват животновъдите, е водопоят. Единственото място в района, където животните могат да пият вода, попада под защита на Национален парк „Централен Балкан”. Животните отиват там съвсем естествено, водени от инстинкта, но за всяко пиене на вода техните собственици биват санкционирани и глобявани. Ако отидат 3 пъти в деня, то стопаните получават три акта. Някои от животновъдите вече имат десетки актове. Те разбират, че това е защитена зона, но са отчаяни от двойния стандарт, по който се санкционират животните. За някои техни колеги няма актове, за други, които са включени по европрограми за субсидиране, това са разрешени места за водопой, а за трети, това е място за запълване на държавната хазна с глоби и нарушения. Докога в нашата мила Родина ще има това разделение? Докога едни трябва да страдат и бъдат притискани? Докога работните, отрудени хора ще бъдат мишена на властта?

Тук може да си зададем и друг въпрос: а ако отидат на това място да пият вода диви животни, които са неизменна част от защитената територия? Природата е за всички и тя си има своите механизми за самовъзстановяване. Едрият рогат добитък не замърсява природата, от него не остават химически отпадъци, за да има нужда Министерството на околната среда и водите да предприема унищожителни мерки. Има неща, за които трябва да се замислим и не само ние, а и служителите на министерствата, които взимат тези решения или им се нарежда как да постъпят и какво да говорят.

Красиво Карлово е независима медия.

Присъединете съм към нашите общности, подавайте сигнали и информация чрез нашите канали оттук.

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД