Здравето като държавна политика

Лекуваме, но не предотвратяваме

В днешно време здравните политики на повечето държави са фокусирани основно върху изграждането на болници, развитието на фармацевтиката и увеличаването на достъпа до медицински услуги. Разбира се, това са важни аспекти на всяка здравна система, но един ключов въпрос остава пренебрегнат: защо основният фокус не е върху предотвратяването на болестите, вместо върху тяхното лечение?

Лекуваме, но не предотвратяваме.

Съвременният здравен модел е реактивен – той се задейства, когато хората вече са болни. Това води до огромни разходи за здравни системи, които непрекъснато се опитват да се справят с нарастващите случаи на хронични заболявания като диабет, сърдечно-съдови болести и затлъстяване. В същото време, основните причини за тези заболявания – лошото хранене, липсата на движение и стресът – остават на заден план в публичните политики.

Здравословният начин на живот като национална стратегия:

Вместо да инвестират само в болници и лекарства, държавите трябва да насочат повече усилия към превенцията. Това означава:

• Въвеждане на здравословно хранене в училищата – качествената и балансирана храна от ранна възраст изгражда трайни навици.

• Популяризиране на спорта и физическата активност – задължителни физзарядки и часове по движение и спортни инициативи за всички възрасти.

• Ограничаване на вредните храни – по-високи данъци върху захарните напитки и преработените продукти, както вече е въведено в някои страни.

• Образователни кампании за здравословен начин на живот – ако хората бъдат информирани как да се грижат за тялото си, ще намалеят случаите на заболявания, причинени от нездравословен начин на живот.

• Програми за ментално здраве – стресът и психическите разстройства водят до физически болести, затова превенцията трябва да обхваща и психическото благополучие.

Защо това не е приоритет на държавата?

Истината е, че здравната индустрия е един от най-големите икономически сектори. Фармацевтичните компании, болниците и здравноосигурителните дружества печелят повече, когато има болни хора, а не когато те са здрави. Политиците често се фокусират върху краткосрочни решения – построяване на болници и осигуряване на лекарства – защото това е видимо за обществото и носи бързи политически дивиденти.

Но ако мислим дългосрочно, здравата нация е продуктивна нация. Инвестицията в превенция означава по-малко болни хора, по-малко разходи за лечение и по-високо качество на живот за всички.

Заключение:

Време е здравната политика да премине от лечение към превенция. Държавите трябва да започнат да инвестират в здравословния начин на живот на своите граждани, а не само в лекарства и болници. Истинската промяна ще дойде, когато се разбере, че най-добрата болница е тази, в която не се налага да влизаме.

Красиво Карлово е независима медия.

Присъединете съм към нашите общности, подавайте сигнали и информация чрез нашите канали оттук.

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД